Granatowa kuchnia jest jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich na rok 2023. Jest uważana za połączenie elegancji, klasy i nowoczesności. Ten głęboki odcień niebieskiego wpisuje się w aktualne propozycje projektowe i cieszy oko miłośników designu. Wprowadzenie granatowego koloru do wnętrza może nadać kuchni wyjątkowego charakteru i stylu. O czym należy pamiętać, aby osiągnąć ten efekt? Dlaczego warto postawić na kuchnię w granatowym kolorze? Odpowiadamy!
Kuchnia w kolorze granatowym – jakie kolory do niej pasują?
Które kolory najlepiej współgrają z granatem? Uważa się, że dobre połączenia zapewniają:
- biel, która w zestawieniu z granatem nadaje wnętrzu klasycznej elegancji i minimalistycznego charakteru,
- szarości, pozwalające stworzyć nowoczesne i stylowe połączenie z granatem,
- beżowy i kremowy, które dodają ciepła i harmonii do granatowego wnętrza,
- żółty, który np. pod postacią akcentów we wnętrzu, ożywia je.
Oprócz wskazanych połączeń modne są również fuzje kolorów, jakie należy uznać za mniej oczywiste – jak choćby czerń lub pudrowy róż, które podbiją granat. Tego typu zestawienia nadają pomieszczeniu oryginalności i wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrane odcienie mebli kuchennych czy farb potrafią wprowadzić do całej aranżacji lekkość, a także stworzyć przytulną atmosferę.
Zobacz również na inne kuchenne inspiracje.
Granatowa kuchnia – do małej czy dużej przestrzeni?
Granat jest kolorem mocnym i wyrazistym – z tego względu najlepiej sprawdza się w większych wnętrzach. Jednak nawet małe przestrzenie, takie jak choćby zamknięte kuchnie, można wzbogacić o ten kolor, np. za pomocą frontów meblowych. W przypadku otwartej przestrzeni dobrym pomysłem może okazać się granatowa kuchnia z wyspą – dzięki niej można wyznaczyć dwie strefy: salon oraz kuchnię. Oczywiście nie trzeba używać tego koloru w przypadku wszystkich elementów danego pomieszczenia – idąc tym tropem, granatowa ściana w kuchni, w której królują jasne barwy, będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu kuchnia wyglądać będzie stylowo i lekko, zwłaszcza gdy znajduje się w małej, zamkniętej przestrzeni.
Granatowa kuchnia z drewnem
Granatowa kuchnia z drewnianymi elementami to wyjątkowe połączenie, które przyciąga uwagę i zachwyca swoją elegancją. Granat dodaje wnętrzu charakteru i klasy. Drewno natomiast wnosi do tego wystroju przytulność i ciepło. Warto tu pokusić się o blat kuchenny w odcieniu ciemnego drewna – taki element doskonale kontrastuje z granatowymi frontami szafek, tworząc wyważoną kompozycję pomiędzy kolorami. Drewniane fronty szafek mogą być wykonane z litego drewna lub drewnopodobnych materiałów, co pozwala na różnorodność wzorów i faktur, dostosowanych do indywidualnych upodobań. Można również wykorzystać drewno w postaci wiszących półek czy dodatkowych akcesoriów, które wkomponują się w całość aranżacji.
Biało-granatowa kuchnia
Biało-granatowa kuchnia to harmonijne i eleganckie połączenie kolorów, które doskonale sprawdza się w różnych stylach aranżacyjnych. Biel nadaje wnętrzu świeżości, rozjaśnia pomieszczenie i optycznie je powiększa. Z kolei granat dodaje kuchni elegancji, klasy i charakteru. Omawiane zestawienie doskonale współgra z drewnianymi elementami. Biało-granatowa kuchnia stanowi przykład uniwersalnego rozwiązania, które może być stylowo dopasowane zarówno do nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych aranżacji. Białe ściany i granatowe dodatki do kuchni? Czemu nie! Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni, aby stworzyć oryginalną przestrzeń. W tej aranżacji warto wykorzystać dekor U18004 Błękit Ciemny, który jest bardzo mocny i wyrazisty, dzięki czemu może być dominującym kolorem we wnętrzu. Warto go wówczas nieco rozjaśnić i zestawić, np. różem czy zielenią.
Kuchnia w kolorze granatowym – dla kogo?
Granatowa kuchnia przypadnie do gustu indywidualistom, śledzącym najnowsze trendy i stawiającym na odważne rozwiązania projektowe w aranżacji wnętrz. Kuchnia w kolorze granatowym może doskonale wpisywać się w estetykę nowoczesną, vintage, a nawet klasyczną. Wszystko zależy od zastosowanych zestawień kolorystycznych oraz innych elementów wyposażenia. Przykładowo, biało-granatowa kuchnia z drewnem wpisuje się w styl skandynawski, podczas gdy granatowe ściany połączone z meblami retro z ozdobnymi złotymi okuciami nadają aranżacji wyjątkowego uroku w duchu vintage.
Niezależnie od preferencji co do stylu aranżacji, granatowa kuchnia to doskonały sposób na stworzenie wnętrza, które emanuje nowoczesnością i zachwyca estetyką, tworząc inspirujące miejsce do gotowania i spędzania czasu z bliskimi.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY