Zmarszczki pojawiają się na skórze w następstwie naturalnych procesów starzenia. Powodują zmiany w wyglądzie i często stanowią powód kompleksów oraz obniżonej samooceny. Szczególnie widocznymi zmarszczkami są tak zwane zmarszczki głębokie. Co powoduje ich powstawanie? W jaki sposób można je zredukować?
Czym są zmarszczki głębokie?
Zmarszczki głębokie to wyraźnie widoczne na skórze bruzdy o głębokości przynajmniej 0,05 milimetra. Powstają one w wyniku pogłębiania się i utrwalenia zmarszczek płytkich. Pojawiają się w późniejszym wieku, zazwyczaj po czterdziestym roku życia. Zmarszczki głębokie tworzą się najczęściej wokół ust i nosa (zmarszczki palacza, zmarszczki marionetki i bruzdy nosowo-wargowe), a także na czole (lwia zmarszczka).
Przyczyny powstawania zmarszczek głębokich
Wśród przyczyn powstawania zmarszczek głębokich należy wymienić przede wszystkim:
- utratę kolagenu i elastyny w wyniku procesów starzenia skóry,
- nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV,
- zanieczyszczenie powietrza,
- palenie wyrobów tytoniowych.
Wpływ na tworzenie się zmarszczek głębokich mają także ekspresywna mimika twarzy oraz predyspozycje genetyczne.
Jak zapobiec powstawaniu zmarszczek głębokich?
W zapobieganiu powstawaniu zmarszczek głębokich główne role odgrywają zbilansowana dieta, właściwe nawodnienie organizmu, odpowiednia ilość snu oraz oczyszczanie skóry twarzy i szyi.
Zbilansowana dieta
Dieta pozwalająca zachować młody wygląd skóry twarzy przez dłuższy czas musi być bogata w witaminy, zdrowe tłuszcze oraz mikro- i makroelementy poprawiające ogólne funkcjonowanie organizmu. W jej skład powinny wchodzić takie produkty spożywcze, jak jajka, orzechy, oleje roślinne, kasze gryczana i jęczmienna oraz świeże warzywa i owoce, przede wszystkim pomidory, marchew, szpinak, kapusta, cytrusy oraz owoce leśne.
Nawodnienie organizmu
Ujędrnienie i ogólny wygląd skóry w dużej mierze zależą od stopnia nawodnienia organizmu. Średnie spożycie płynów w ciągu doby powinno być nie mniejsze niż dwa litry.
Odpowiednia ilość snu
Sen ma ogromny wpływ na kondycję skóry. W celu ograniczenia ryzyka powstawania zmarszczek głębokich zalecane jest spanie przynajmniej siedem godzin na dobę.
Oczyszczanie skóry twarzy i szyi
Skórę twarzy i szyi należy dokładnie oczyszczać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Regularne usuwanie z jej powierzchni zanieczyszczeń pozwala bowiem zapobiegać powstawaniu wolnych rodników i postępowi procesów starzenia się tkanek.
Sposoby na redukcję zmarszczek głębokich
W celu zredukowania zmarszczek głębokich warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji skóry i regularnie wykonywać ćwiczenia twarzy oraz szyi. Do zmniejszenia widoczności zmarszczek można wykorzystać także wybrane zabiegi medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej, przede wszystkim lifting twarzy.
Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry nastawiona na redukcję zmarszczek opiera się na stosowaniu dobranych do wieku oraz indywidualnych potrzeb danej osoby kosmetyków o działaniu nawilżającym, wygładzającym i przeciwzmarszczkowym. W składzie używanych preparatów powinny znajdować się substancje czynne, takie jak kwas hialuronowy, peptydy, koenzym Q10 oraz witaminy A, E i C. W celu redukcji zmarszczek zaleca się ponadto regularne stosowanie kremów z filtrem UV, chroniących skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.
Ćwiczenia mięśni twarzy i szyi
Efekt redukcji zmarszczek można uzyskać poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń służących poprawie jędrności skóry i konturu twarzy. Wskazane są przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie policzków, redukujące drugi podbródek oraz zmniejszające napięcie mięśni twarzy. W celu uzyskania lepszych efektów, gimnastykę twarzy i szyi warto uzupełnić o masaże wspomagające mikrokrążenie i drenaż limfatyczny, które poprawiają napięcie skóry i pozwalają wyeliminować obrzęki.
Lifting twarzy
Lifting twarzy (rhytidectomy) jest zabiegiem chirurgii plastycznej, pozwalającym na precyzyjne modelowanie różnych obszarów twarzy i uzyskanie efektu odmłodzenia. Umożliwia on:
- kompleksową korektę zmian zachodzących w wyglądzie w wyniku procesów starzenia,
- zmniejszenie widoczności zmarszczek głębokich,
- zwiększenie jędrności skóry z zachowaniem naturalnej mimiki,
- usunięcie nadmiaru skóry na twarzy i szyi,
- poprawę rysów twarzy i ponowne zdefiniowanie jej owalu,
- usunięcie worków pod oczami,
- zmniejszenie obrzęków w okolicy powiek,
- nadanie twarzy wypoczętego wyglądu.
W HC Clinic wykonywany jest lifting twarzy we Wrocławiu metodą SMAS (Superficial Muscular Aponeurotic System), polegającą na usunięciu nadmiaru tkanek i tkanki tłuszczowej w celu naciągnięcia i podniesienia skóry. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W zależności od zakresu korekcji oraz indywidualnych potrzeb pacjent może on trwać od 3 do 5 godzin.