Dom parterowy ma za mały metraż, a budowa poddasza wydaje się za droga? Żaden problem – dodatkową powierzchnię może zapewnić antresola, pasująca do każdego stylu architektonicznego. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Co daje antresola w domu?
Antresola to rodzaj półpiętra. Jest otwarta na dolną kondygnację i prowadzą do niej schody albo drabinka, a żeby taka przestrzeń była w pełni komfortowa, dzielony pokój musi mieć przynajmniej 4,5 m wysokości. W domach jednorodzinnych antresola może być zarówno pod płaskim, jak i skośnym dachem, choć oczywiście w tym drugim przypadku trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami co do aranżacji wnętrza. Różne propozycje domów z antresolą można znaleźć na projektyzwizja.pl.
Gdzie umieścić antresolę?
Najczęściej antresola znajduje się w salonie. Pozwala to wygospodarować w części dziennej dodatkową przestrzeń na przykład na bibliotekę, mały gabinet albo kącik telewizyjny. Antresola to dobry pomysł, gdy działka jest bardzo mała i trzeba mocno ograniczyć metraż parterowego domu, bez konieczności dobudowy dodatkowego piętra czy użytkowego poddasza – postawienie antresoli jest sporo tańsze i można to zrobić w już gotowym budynku, a pozwolenie na budowę jest konieczne jedynie w przypadku przesuwania ścianek działowych.
Antresolę zabezpiecza się balustradą lub solidną szybą, a schody do niej zwykle nie zajmują tyle miejsca co wejście na oddzielne piętro. Miejsce pod antresolą można dowolnie zagospodarować, warto natomiast zadbać o to, aby na półpiętro docierało choć trochę światła słonecznego, co uczyni to miejsce bardziej przytulnym.
Jakie są wady antresoli?
Antresola to dodatkowa przestrzeń, ale ponieważ nie ma drzwi i jest częściowo otwarta, ciężko ją traktować jako prywatny pokój. Może służyć za sypialnię, choć raczej tylko w sytuacji, gdy w domu mieszka jedna osoba lub para bez dzieci, w przeciwnym razie ciężko będzie o zachowanie prywatności.
Pewnym wyzwaniem jest także ogrzewanie antresoli. W wysokich pomieszczeniach ciepło naturalnie ucieka do góry, czyli na antresoli może być przyjemna temperatura, ale w salonie na dole już niekoniecznie, dlatego najlepszą opcją będzie tu ogrzewanie podłogowe, zainstalowane w części dziennej na niższej kondygnacji.