Czy wiesz, jak ważna jest temperatura w sypialni dla jakości snu?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele różnych czynników wpływa na jakość naszego snu. Często nie zdajemy sobie sprawy, chociażby z tego, aby w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura. Jest to niezwykle ważna kwestia w przypadku skrajnie zimnych oraz upalnych nocy. Zatem, jak ważna jest temperatura w sypialni oraz jakie jeszcze czynniki wpływają na jakość snu?

Jakie czynniki wpływają na jakość snu?

Zdrowy sen charakteryzuje się tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Jednak nie przychodzi on łatwo – należy zadbać o jego jakość, długość i głębokość. W tym celu warto wiedzieć, jakie czynniki na niego wpływają, a do podstawowych kwestii zalicza się przede wszystkim:

  • hałas – może być on przeszkodą w osiągnięciu głębokiego snu oraz wybudzać nas w nocy,
  • światło – zbyt jasne oświetlenie w sypialni lub ekspozycja na światło niebieskie z urządzeń elektronicznych przed snem może zakłócać rytm dobowy i utrudniać zasypianie,
  • narażenie na stres – problemy emocjonalne, stres czy niepokój mogą w negatywny sposób wpływać na sen.

Chcąc zadbać o zdrowy sen, warto zapoznać się z zasadami higieny snu. Obejmują one szereg zachowań oraz nawyków, dzięki którym jesteśmy w stanie prawidłowo się wysypiać. Uwzględniają one m.in. odpowiednią temperaturę w sypialni. A dlaczego jest to ważne?

Temperatura w sypialni a jakość snu

Optymalna temperatura pomieszczenia to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na zdolność zasypiania, jakość snu oraz ogólne samopoczucie. Zaleca się, aby oscylowała ona w zakresie 18-20 stopni Celsjusza, gdyż wówczas pomaga ciału osiągnąć odpowiednią temperaturę do snu. Jest ona tak niska z uwagi na fakt, iż wówczas pomaga obniżyć temperaturę ciała, co jest naturalnym procesem przygotowującym do zasypiania. A dlaczego w jaki jeszcze sposób wpływa ona na jakość snu? Głównie:

  • zapobiega nadmiernej potliwości,
  • stwarza odpowiednie warunki do głębokiego snu,
  • wpływa na komfort psychiczny.

Jak zadbać o prawidłową temperaturę w sypialni?

Optymalna temperatura w sypialni jest ważna dla zdrowego i komfortowego snu – jednak jak ją osiągnąć? W dużej mierze należy kontrolować ustawienia termostatu. Jeśli nie jest to możliwe np. z uwagi na awarię, to warto rozpatrzyć inne opcje, takie jak ciepłe ubrania. Gruba piżama idealnie sprawdzi się zimą, a cienka latem. Ponadto warto także uwzględnić:

  • odpowiednią pościel – najlepiej, aby była lekka i oddychająca,
  • kołdrę – jej gramatura oraz rodzaj wypełnienia powinny być dostosowane do pory roku i panującej w sypialni temperatury,
  • klimatyzację – jako dodatkowe źródło ciepłego bądź zimnego powietrza, idealnie wpływa na temperaturę w pokoju.

Nie zapominajmy również o wyjątkowych materacach Hilding. Na rynku są dostępne różne modele, w tym takie, które poprzez zastosowanie różnych materiałów mają właściwości termiczne. Na przykład materace z pianki termoelastycznej mają tendencję do zatrzymywania ciepła, co może być korzystne w chłodniejszych warunkach, ale może być uciążliwe w gorące dni.

Stworzenie optymalnych warunków termicznych może być kluczowe dla osiągnięcia głębokiego i regeneracyjnego snu. Nie zapominajmy jednak o innych kwestiach, które pomogą nam zadbać o zdrowy wypoczynek, a tym samym prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia!

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 13 =