Jaki wpływ mają braki zębowe na stan jamy ustnej i zdrowia ogólnego?

Braki w uzębieniu wpływają negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale i stan zdrowia. Mogą być podłożem wielu problemów, dlatego ważne jest podejmowanie skutecznych działań pozwalających je wyeliminować. Poznaj wpływ braków w uzębieniu na funkcjonowanie i przekonaj się, w jaki sposób można je wyeliminować. 

Wpływ braków w uzębieniu na stan jamy ustnej

Braki w uzębieniu są problematyczne bez względu na to, czy dotyczą zębów z przodu, czy z tyłu jamy ustnej. Oczywiście te pierwsze są bardziej widoczne i mogą sprawiać większy dyskomfort. Jednak już brak jednego zęba może powodować problemy. W miejscu, w którym nie ma zęba, kość stopniowo zanika. W efekcie pozostałe z nich przesuwają się względem pozostałych, aby zapełnić powstałą dziurę. Takie zmiany mogą powodować:

  • problemy ze zgryzem,
  • problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi,
  • utratę pozostałych zębów.

Jest to proces długotrwały, ale trzeba o nim pomyśleć już w momencie utraty choćby jednego zęba.

Wpływ ubytków w uzębieniu na ogólny stan zdrowia

Brak zębów nie pozostaje bez wpływu na cały organizm. Przede wszystkim w sytuacji, gdy ubytki znajdują się w jednej części jamy ustnej, pacjenci zbyt mocno obciążają inną stronę. Może to prowadzić do nadwyrężenia pozostałych zębów. To z kolei dość często skutkuje dolegliwościami bólowymi oraz zwiększa ryzyko, że i one zostaną uszkodzone. Zmiana naturalnego sposobu przegryzania żywności wywołana brakami w uzębieniu może mieć poważne konsekwencje.

Braki w uzębieniu a choroby

Dużym problemem jest uzębienie resztkowe, czyli korzenie i kawałki zębów, które pozostały w dziąsłach. Mogą one być źródłem wielu chorób rozprzestrzeniających się na jamę ustną. Bakterie towarzyszące takim schorzeniom mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Jeśli dostaną się np. do układu krwionośnego czy nerwowego, bardzo często powodują poważne schorzenia. Przewlekłe stany zapalne zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także udaru mózgu. 

Trzeba także uwzględnić braki w uzębieniu i ich wpływ na układ pokarmowy i styl żywienia. Pacjenci, którzy są nimi dotknięci, nie są w stanie właściwie rozdrobnić pożywienia.  W efekcie zbyt duże kawałki mogą być trudne do strawienia i zalegać w żołądku. Takie osoby najczęściej sięgają wyłącznie po produkty, które są w stanie pogryźć. Oznacza to wybór miękkich produktów, czy pożywienia w formie papek. Brak mięsa, owoców i warzyw może prowadzić do niedoboru różnych składników odżywczych i kolejnych problemów zdrowotnych.

implanty zebowe gdansk.jpeg

Jak zapobiegać ubytkom zębowym?

W celu zapobiegania ubytkom zębowym należy przede wszystkim:

  • dbać o higienę jamy ustnej — nie można zapomnieć o szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, korzystaniu z nitki oraz płynu z fluorem lub o działaniu antybakteryjnym,
  • regularnie odwiedzać stomatologa — w trakcie wizyt kontrolnych dentysta jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium i skutecznie im zaradzić,
  • stosować zdrową dietę — należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych i sięgać po produkty bogate w wapń i witaminę D.

Takie działania mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się ubytków zębowych i związanych z nimi problemów. 

Jak leczyć ubytki zębowe?

Najpopularniejszym sposobem leczenia ubytków zębowych jest zastosowanie wypełnień. Plomby amalgamatowe są obecnie praktycznie niewykorzystywane ze względu na substancje w nich zawarte. Dentyści sięgają po wypełnienia chemo- i światłoutwardzalne oraz ceramiczne. Są one bezpieczne i trwałe.

Jeśli ubytek jest na tyle duży, że nie można go wyleczyć tradycyjnymi sposobami, konieczne może być usunięcie zęba. Na szczęście istnieją skuteczne metody na piękny i zdrowy uśmiech mimo takich problemów. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje implanty zębowe w Gdańsku i w innych miastach. Implanty wszczepiane są w miejsce, w którym do niedawna znajdował się naturalny ząb. Po upływie określonego czasu mocuje się na nim koronę. Dzięki temu pacjent może ponownie cieszyć się pięknym i naturalnym uśmiechem, a także bez obaw gryź nawet twarde produkty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 12 =