Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Ogromna większość specjalistów uważa, że inwestowanie na rynku kapitałowym to nie sprint, ale bieg długodystansowy. W kartach funduszy inwestycyjnych zarządzający rekomendują z reguły 3-5-letni horyzont inwestycyjny.
Hollywoodzkie produkcje często przedstawiają to w następujący sposób: młody mężczyzna siedzi przy komputerze zalogowany na swoim koncie maklerskim, a trzy dni później wyjeżdża z salonu samochodowego nowym Ferrari i w kolejnej sekwencji pije drinki na zapierającym dech w piersiach jachcie zacumowanym u wybrzeży wysp Bahama.
Piękna wizja, frapująca i kusząca. Tyle, że nieprawdziwa. Bo to nie inwestycja, tylko raczej spekulacja. Czasem bywa dochodowa, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że jest obarczona ogromnym ryzykiem. Większość giełdowych spekulantów ląduje raczej pod Mostem Brooklińskim niż na karaibskich wyspach.
Krótkoterminowe inwestycje wymagają nie tylko szczęścia, ale także wiedzy i perfekcyjnej znajomości rynku. To jak gra w Lotto lub obstawianie koni w wyścigach na Służewcu lub w Ascot.
Krótkoterminowo? Ostrożnie i z głową
Giełdowe spekulacje dostarczają jednak sporej dawki emocji i nie wszyscy chcą z nich rezygnować. Jeśli ktoś potrzebuje tego rodzaju wrażeń i jest gotów zaryzykować swoje ciężko zarobione pieniądze, to zawsze może sobie to zafundować. Ważne jednak, aby robił to z głową, przeznaczając na inwestycje krótkoterminowe tylko jakąś, niewielką część oszczędności. Na przykład 5% swojego portfela. W ten sposób można okiełznąć ryzyko fundując sobie jednocześnie spory zastrzyk adrenaliny.
Pozostałą część portfela lepiej przeznaczyć na inwestycje, które mają długi horyzont czasowy, co czyni je bezpieczniejszymi i gdzie znacznie większą rolę odgrywa wiedza ekonomiczna, staranna selekcja spółek, znajomość rynku oraz umiejętności zarządzających. Szczęście też się przydaje, jak zawsze w życiu, ale nie ono decyduje o sukcesie inwestora.
Określmy nasz cel inwestycyjny
Długoterminowe inwestycje mogą dotyczyć wszystkich rodzajów funduszy inwestycyjnych, a więc zarówno tych, które inwestują w akcje, jak i obligacje, skarbowe lub korporacyjne. Budując taki portfel inwestycyjny warto pamiętać o celu inwestycyjnym, bo struktura portfela zależy od tego, czy oszczędzamy pieniądze na zakup nowego samochodu, czy raczej na czas, gdy zaprzestaniemy już aktywności zawodowej, a odłożone wcześniej środki pomnożone na rynku kapitałowym będą wspomagały pieniądze wypłacane nam przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach emerytury.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.