Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ultrasonografia, w skrócie USG, to jedna z najczęściej stosowanych technik diagnostycznych. Badanie USG jest elementem profilaktyki (jak np. USG piersi) oraz pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie. Nie bez powodu tak wielu lekarzy zleca wykonanie USG różnych narządów. W poniższym artykule dowiesz się, jak działa ultrasonograf, jakie są rodzaje badań oraz które badania USG wykonasz w Dolnośląskim Centrum Medycznym.
Ultrasonografia
- Poznaj działanie ultrasonografu
- Przyjrzyj się bliżej różnym rodzajom USG
- Dowiedz się, jak wygląda badanie ultrasonografem
- Przygotuj się odpowiednio do badania USG
Jak działa ultrasonograf?
Ultrasonografia to badanie obrazowe, które pozwala ocenić kształt oraz wielkość narządów wewnętrznych. To jedno z podstawowych badań wykonywanych diagnostycznie, zwykle w celach profilaktycznych lub do oceny stanu pacjenta i podjęcia dalszych decyzji. USG ukazuje nie tylko narządy, ale i zmiany nowotworowe, guzy, mięśniaki, a w przypadku ciąży również płód.
Ultrasonografia wykorzystuje do działania fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Ludzkie ucho nie może ich słyszeć, ale przenikają one komórki organizmu bez negatywnego wpływu jak na przykład promienie rentgenowskie. Wnikają do ciała bezboleśnie i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Nie trzeba też wprowadzać do ciała płynów takich jak kontrast. Narządy odbiją ultradźwięki inaczej, co pozwala ocenić ich strukturę. Istotnym elementem ultrasonografu jest głowica, wewnątrz której mieści się przetwornik ultradźwięków. Obraz następnie powstaje na monitorze dzięki zmianie impulsu akustycznego w impuls elektryczny.
Rodzaje badań USG
USG to na tyle powszechne i uniwersalne badanie, że pozwala zobrazować różne fragmenty ciała. Dzięki temu ultrasonografia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny. Stosowana jest do badania piersi, węzłów chłonnych, jamy brzusznej czy też serca (tak zwane echo serca). Oprócz tego wśród rodzajów USG warto też wspomnieć o:
- USG naczyniowym metodą Dopplera,
- USG oka,
- USG ślinianek,
- USG ginekologicznym (transwaginalnym),
- USG przezodbytniczym (transrektalnym).
Często badania USG wykorzystuje się także w ortopedii, między innymi do wykonania:
- USG stawu kolanowego,
- USG stawu skokowego,
- USG stawu biodrowego,
- USG nadgarstka,
- USG stawu ramiennego (barku),
- USG stawu łokciowego.
Szukasz placówki we Wrocławiu wykonującej USG jamy brzusznej, tarczycy, a może USG piersi? Badanie przeprowadzisz w Dolnośląskim Centrum Medycznym: dcg.wroclaw.pl/cennik-badania-usg.html. Na stronie możesz znaleźć nie tylko opis usług wraz z cennikiem, ale i wygodnie umówić się na wizytę online.
Jak wygląda badanie USG?
Przed badaniem USG należy odsłonić dany fragment ciała, który lekarz lub technik następnie smaruje odpowiednim żelem ułatwiającym przewodzenie. Poprzez przysunięcie głowicy uzyskuje obraz badanego narządu na monitorze. Co ciekawe, tkanka kostna lub powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach nie przepuszczają ultradźwięków. Dlatego ocena narządów wewnątrz czaszki czy kości nie jest możliwa. U niemowlęcia USG głowy można zrobić przez ciemiączko, do badania mózgu i kośćca osób dorosłych wykorzystuje się inne techniki takie jak tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Przygotowanie do badania USG
W przypadku skierowania na USG jamy brzusznej należy kilka dni przed jego terminem wykluczyć z jadłospisu ciężkostrawne potrawy oraz dania wywołujące wytwarzania gazów (np. rośliny strączkowe). Mogą one powodować zamazanie obrazu. W dniu badania najlepiej być na czczo, a jeśli odbywa się ono po południu, wtedy rano wystarczy zjeść lekkostrawne śniadanie.
Oprócz tego przed badaniem USG:
- niezależnie od badanej części ciała przed badaniem USG należy powstrzymać się od palenia tytoniu, ponieważ dym zniekształca obraz,
- 1-2 godziny przed badaniem warto wypić przynajmniej litr niegazowanej wody lub niesłodzonej herbaty, tak, by pęcherz był wypełniony,
- jeśli lekarz nie zaleci inaczej należy, zażyć środek niwelujący gazy w jelicie, czyli środek na wzdęcia zalecony przed badaniem;
- przed badaniem gruczołu krokowego u mężczyzn może być potrzeba wykonania lewatywy.
Poza omówionymi przykładami USG jamy brzusznej i gruczołu krokowego pozostałe badania ultrasonograficzne nie wymagają specjalnego przygotowania.
USG to bezbolesne i szybkie badanie, którego nie należy się obawiać. Jeśli lekarz kieruje Cię na jego wykonanie, zwróć się do profesjonalnej placówki medycznej, która zrealizuje badanie bez zbędnego oczekiwania.